İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar İçin Turist Rehberi

615 Views

Kişiye Özel Rehberli İstanbul Turları

İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar – Profesyonel Kokartlı Turist Rehberi

İstanbul‘da son yıllarda özel rehberli turlara gittikçe yükselerek artan bir talep vardır. İstanbul şehrinin başlıca çekim noktası olan İstanbul tarihi yarımadası, son yıllarda Fener-Balat, Zeyrek, Süleymaniye ve Edirnekapı (Kariye Müzesi) gibi uzun yıllar gölgede kalmış olan semtleri ile de göz önüne çıkmaktadır.

Tarihe olan bu ilginin artmasında, İlber Ortaylı gibi önemli tarihçilerin televizyon programlarında boy göstermesi ve halka tarih bilinci aşılamasının büyük bir payı vardır. Senaryoları hakkında ne kadar sonu gelmez tartışmalar olsa da, Muhteşem Yüzyıl ve benzeri dizilerin de olumlu etkisi olmaktadır.

Yukarıda saydığım tüm etmenlere ek olarak, son yıllarda ucuzlayan uçak biletlerinin sağladığı avantaj ile hem yurtiçi, hem de yurtdışı kültür turlarının potansiyeli artmıştır.

Kişiye Özel Rehberlik Nedir?

Kişiye özel rehberliği tanımlarken en çok şu örneği vermeyi seviyorum: Babalar günü, anneler günü veya sevgililer günü gibi, sevdiklerimize hediye vermek istediğimiz birçok özel gün var. Amacımız böyle günlerde, onlara sürpriz yapıp onları mutlu etmek. Sizce de sevdiğiniz insanı mutlu etmek için bir parfüm, kravat, kol saati veya benzeri şeyler satın almak çok klişe değil mi? Böyle özel bir günde alınacak hediyenin unutulmaz olması için, ilgi odağındaki kişinin hobilerinin ve ilgi alanlarının dikkate alınması olacaktır.

İstanbul Özel Turist Rehberi

Kişiye Özel Rehberli İstanbul Turları

Birine Özel Rehberli İstanbul Turu Hediye Etmek

Peki neden Osmanlı tarihine ilgi duyan bir yakınınıza özel tur rehberi eşliğinde Topkapı Sarayı turu hediye etmeyesiniz? Veya sanat tarihine ilgi duyan bir yakınınız veya sevgiliniz özel rehberli bir Kariye Müzesi turunu veya Ayasofya Müzesi Turunu hak etmiyor mu? Elbette ediyor ancak bakış açısını biraz değiştirmek gerekiyor. Gün sonunda elinizde somut bir şey kalmayacak olabilir, ancak zaten gezmek ve seyahat etmek yaşanmışlıklardır. Seyahat etmek ve yeni bir şeyler öğrenmek en çok ruhumuzu besler.

İşte kişiye özel tur konsepti tam da bu beklentileri karşılayan türden bir olgudur. Tamamen sizin beklentilerinize uyan bir profesyonel tur rehberi seçmek ve kendi turunuzu kendiniz oluşturmak. Kulağa çok masraflı bir şey gibi geliyor ama aslında değil. Tur rehberleri TUREB‘in sene başından belirlemiş olduğu taban rehberlik yevmiyesine denk gelen rakamı talep ederek size bu sürprizi yapma şansını verecektir. Yapılacak olan şey birkaç gün önceden turun planlamasını yapmak ve turun gerçekleşeceği gün, istenen saatte buluşmaktır.

Konsept Tarih Turları Oluşturmak

Arkadaş grubunuzla beraber konsept turlar oluşturmanızı öneririm. Örneğin Bizans Tarihi turu gibi; Kariye Müzesi, Ayasofya Müzesi, Hipodrom (Sultanahmet At Meydanı) ve Yerebatan Sarnıcı’nın bir arada gezileceği, öğle yemeği ile birlikte 5-6 saat sürecek keyifli bir turu tercih edebilirsiniz.

İstanbul Sultanahmet Özel Rehberli Turlar
private-guide-for-hagia-sophia-tours

İstanbul Özel Turist Rehberi

İstanbul’da Özel Tur Rehberi İle Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerlerin büyük bir kısmı İstanbul’un tarihi yarımadası sınırları içerisindedir. Elbette Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar semtlerinde de rehberle gezilecek yerler vardır. Ancak tarih-kültür turlarından bahsedecek olursak, Tarihi Yarımada 2650 yıllık tarihi ile öne çıkmaktadır.

Fener-Balat Yürüyüş Turu

Fener ve Balat semtleri, İstanbul’un tarihi dokusunu ve kozmopolit yapısını en iyi yansıtan iki semttir. Ne ilginçtir ki, Osmanlı döneminde İstanbul’un gayrimüslim nüfusunun toplam nüfusa oranı, bugüne göre çok daha fazlaydı. Müslüman, Musevi ve Hristiyan yurttaşlar, Osmanlı dönemi İstanbul’unda asırlar boyunca iç içe yaşadılar.

Geçmişte bir tütün fabrikası olan Kadir Has Üniversitesi‘nden başlayarak, Ayvansaray‘a kadar devam eden Cibali-Fener-Balat hattı İstanbul sınırları içinde farklı dinden ve kökenden insanların nasıl da kardeşçe yaşamış olduğuna mükemmel bir örnek teşkil etmektedir. Tarihi yüzyıllara dayanan sinagog, kilise ve camilerin yan yana olduğu bu bölge, işinin ehli bir rehber ile birlikte gezildiğinde, hafızanıza asla unutulmayacak kadar kıymetli bilgiler nakşedecektir.

Özel Rehber Eşliğinde Fener Balat Yürüyüş Turu
Streets of Balat Istanbul

Fener Balat Yürüyüş Turu

Ayasofya Müzesi Turu

Ayasofya, benim için 18 yıl önce henüz bir öğrenciyken ilk adımımı attığım günden beri özel bir yerdir. Gezdiğim misafirlerimin çoğu, benim Ayasofya ve benzeri müzelere yüzlerce kez gitmiş olduğumu tahmin ederek, “Aynı yerleri her gün gezmekten hiç sıkılmıyor musun?” diye soruyorlar. Cevabım ise çok basit: Hayır hiç sıkılmıyorum. Aynı şeyleri yüzlerce kez anlatıyor olabilirim, ancak aldığım tepkiler her seferinde farklı; çünkü işimin doğası gereği her seferinde farklı insanları gezdiriyorum.

Sıkılmayışımın bir nedeni de Ayasofya‘nın kendisi aslında, Ayasofya öyle muhteşem bir yapı ki, her gittiğimde yeni bir şey gözüme çarpıyor desem yanlış olmaz. Birbirinin eşi olmayan binlerce renkte ve desende mermerden tutun da, milyonlarca ufak parçadan meydana gelen tavan mozaiklerini ve duvarlardaki izleri, çentikleri bile buna örnek verebilirim.

Ayasofya Müzesi Mozaikleri Gezi Rehberi
İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar Ayasofya Müzesi Sultanahmet

Ayasofya Müzesi – İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar

Kariye Müzesi Mozaikleri Turu

Kariye Müzesi gerçekten fantastik bir tarihi eser aslında… Neredesinden başlamak lazım bilemiyorum. Bir manastır iken ve şehir dışında konumlanmışken, İmparator II. Theodosios döneminde yeni inşa edilen şehir surlarının içinde kalmasından mı? Yoksa Theodoros Metochites isimli üst düzey bürokratın hayatını bu kiliseye adayarak, tüm servetini onu dekore etmek için harcaması ve burada keşiş hayatı yaşayarak buraya gömülmesinden mi?

Henüz bu müzenin en ayırt edici özelliğinden bahsetmedim bile, zira Kariye Müzesi; Bizans döneminden kalan en kusursuz Bizans mozaiklerine ev sahipliği yaptığı gibi, bu mozaikler kusursuz bir sırayı takip ederek bize bir şeyler anlatıyor. İşte tam da bu sırayı sağlıklı bir şekilde takip etmek ve Kariye’nin bize ne anlattığını kavrayabilmek için, özel bir tur rehberi gerekiyor.

Kariye Müzesi’nin Muhteşem Bizans Mozaikleri
İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar Kariye Müzesi

Kariye Müzesi’nin Muhteşem Bizans Mozaikler

Topkapı Sarayı Müzesi Turu

Topkapı Sarayı, özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinin TV’de gösterilmesinden sonra ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Kişisel olarak Topkapı Sarayı‘nı gezmekten çok keyif alan biriyim, bunun en büyük sebebi de sarayın doğa ile iç içe olan yapısı… Aslına bakarsanız Topkapı Sarayı’nın Harem bölümünü biraz kasvetli bulanlardanım, diziyi izledikten sonra Harem Dairesi’ni ziyaret edenler, gözlerinde Valide Sultanları, Haseki Hatunları, Cariyeleri ve Padişahları canlandırabiliyor mu bilemiyorum… Ancak sarayın bana en çok keyif veren tarafı, uçsuz bucaksız avluları ve insana ferahlık veren manzarası… Bu sarayı rehberle birlikte gerçekten hakkını vererek gezmek, insanın yarım gününü alabilir. Çünkü çok köklü bir tarihe sahip olduğu kadar, gezilecek yerlerin çokluğu da dikkate alınmalıdır.

Topkapı Sarayı Müzesi Turları
İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi Turları – İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar

İstanbul’da Boğaz Turu

İstanbul boğazında tekne ile veya vapurla seyahate çıkmak, insanların sevdiceği ile yapacağı en güzel şeylerden biri olsa gerek. Elbette benim de tavsiyem bu geziye en az bir kez eşiniz veya sevgiliniz ile baş başa çıkmanız. Ancak bir kere de rehberle çıkmayı denemeyi ihmal etmeyin. Zira son yıllarda Boğazda Erguvan Turları, kıymetli meslektaşım Saffet Emre sayesinde çok popüler oldu. İstanbul Boğazı, Saffet Bey veya onun gibi bilgili bir rehberle gezildiğinde, sizde tarih anlamında çok daha doyurucu bir izlenim bırakabilir.

İstanbul’da Rehber Eşliğinde Tekne Turları
bosphorus-boat-istanbul

İstanbul’da Rehber Eşliğinde Tekne Turları

Profesyonel Kokartlı Turist Rehberi Nedir?

Profesyonel tur rehberleri, rehberlik kokartlarını uzun süren bir eğitim sonucu alırlar. Üniversitede iki veya dört senelik rehberlik bölümünü bitirmek bu iş için sadece başlangıçtır. Bunu takip eden yıllarda tarih anlatımını geliştirmek, kendine has bir üslup ortaya koymak ve yabancı dil hakimiyeti gibi konularda kendini geliştirmek uzun zaman alır. İşinin ehli rehberler sayılıdır ve onlarla gezmek büyük keyiftir.

İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar Boğaz Turu Ve Gezisi

Paha Biçilemez Güzellikteki İstanbul – İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar

Rehberinizin Kokartlı Olduğundan Emin Olunuz!

Turizm Bakanlığı‘ndan profesyonel rehberlik lisansı (kokartı) almamış olan insanlara tur rehberi denemez. Maalesef günümüzde bazı insanlar bu şekilde kendini tanıtmakta, medya organları da insanlara bu payeyi, arkasını araştırmadan çok çabuk vermektedir. Benim size tavsiyem ister yurt içi turu veyahut yurt dışı turu olsun, beraber tura çıktığınız rehberin, rehberlik kokartı sahibi olup olmadığını kontrol etmenizdir. Sonuçta bu bir ehliyettir ve ehliyetsiz birinin arabasına binmek istemeyeceğiniz gibi, lisansı olmayan bir rehberin de turuna çıkmamalısınız. Her şeyden önce işinin ehli bir rehber refakati ile gezmek, sizin ödediğiniz para karşılığında en doğal hakkınızdır.

Bu yazının sizin için bilgilendirici ve size tarih-kültür konularında ilham verici olduğunu umarak yazıyı bitiriyorum. Tüm tarih severlere ve gezginlere keyifli seyahatler dilerim.

İstanbul Kişiye Özel Turist Rehberi İletişim Adresi

Eğer bu yazıda bahsedilen konular ilginizi çektiyse, 2004 yılından beri İstanbul Rehberler Odası’na bağlı bir tur rehberi olan Serhat Engül ile temasa geçebilir ve kendinize özel bir tur planlayabilirsiniz.

Serhat Engül ile iletişime geçmek için https://istanbulturistrehberi.net/ sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir. Basit bir prensiple hazırlanmış olan bu sitede, E-posta adresi, WhatApp ile de iletişim kurabileceğiniz bir telefon numarası mevcuttur.


Önerilen Diğer Yazılar

İstanbul Müzeleri Giriş Ücretleri


Serhat Engül

İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar – Profesyonel Kokartlı Turist Rehberi 2018

İstanbul Kişiye Özel Rehberli Turlar İçin Turist Rehberi was last modified: December 4th, 2017 by Serhat Engül
0 Comments

Leave a Comment