İstanbul Müze Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

7610 Views

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

İstanbul Müze Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

İstanbul Müzeleri ziyaret saatleri yaz ve kış sezonuna göre düzenlenmekte ve giriş ücretleri de her yıl değişmektedir. İstanbul’un en popüler müzelerinin, güncel ziyaret bilgilerini bu yazıda bulabilirsiniz

Giriş ücretlerinin yanısıra, kısaca tarih bilgileri de içeren bu yazı, sizin için pratik bir müze giriş rehberi işlevi görecektir. Keyif almanız dileğiyle listemize başlayalım.


15 Temmuz 2019‘da müze giriş ücretlerinde yapılan düzenlemeye göre güncellendi.


Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgiler

Ayasofya 537 yılında Bizans İmparatoru Justinianus (Jüstinyen) tarafından inşa edilmiştir. 1453 yılındaki İstanbul’un fethine kadar 900 yıl boyunca kilise, fetihten sonra 500 yıl boyunca cami ve yaklaşık 90 yıldır da müze olarak hizmet vermektedir.

Ayasofya, Orta Çağ boyunca dünyanın en büyük dini yapısı olarak kalmıştır. Günümüzde halen dünyanın en büyük kubbeli yapılarından biridir.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi


Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2019

Ayasofya Müzesi giriş ücreti 72 Türk Lirası‘dır. Yerli ve yabancı ziyaretçiler için giriş ücreti aynı fiyattır. Yabancılar 220 TL‘ye satılan Istanbul Museum Pass avantajından yararlanabileceği gibi, Türkler de 70 TL karşılığı Müzekart alarak Ayasofya gezisini diğer müze ziyaretleri için avantajlı hale getirebilirler.

Ayasofya gişelerinden alabileceğiniz bir müzekart; Topkapı Sarayı, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Arkeoloji Müzesi gibi civardaki diğer müzelerde kullanılabilir. Dikkat! Yerebatan Sarnıcı’na ve Topkapı Sarayı’nın Harem Dairesi’ne müzekart ile ücretsiz girilemez.


Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Ayasofya Müzesi ziyaret saatleri turizmin yoğunluğuna göre düzenlenir. Yazın yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği dönemde akşamüstü geç saatlere kadar açık iken, kışın iki saat daha erken kapanır.

Ayasofya Yaz Sezonu Ziyaret Saatleri

15 Nisan ile 25 Ekim Arası 09.00 – 19.00

Gişe Kapanış Saati: 18.00

Ayasofya Kış Sezonu Ziyaret Saatleri

25 Ekim ile 15 Nisan Arası 09.00 – 17.00

Gişe Kapanış Saati: 16.00

Ayasofya Hangi Gün Ziyarete Kapalı?

Ayasofya Müzesi Pazartesi Günleri Ziyarete Kapalıdır

Ayasofya Müzesinde MüzeKart Geçerli Mi?

Evet, Ayasofya Müzesi’nde, MüzeKart geçerlidir.


Topkapı Sarayı Hakkında Bilgiler

Topkapı Sarayı, İstanbul’un 1453‘teki fethini takiben, Fatih Sultan Mehmet‘in emri ile inşa edilmiştir. İlk zamanlar Beyazıt’ta şimdi İstanbul Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Eski Saray‘ı kullanan Padişah, 1478 yılında inşası tamamlanınca Topkapı Sarayı‘na geçmiştir.

Topkapı Sarayı, genişçe 4 avludan oluşan ve doğayla iç içe bir saraydır. Gezmesi ferahlık verir ve mükemmel bir Boğaz Manzarası sunar. Ayrıca Hazine Dairesi‘ndeki Kaşıkçı Elması ve Topkapı Hançeri göz kamaştırır.

Buna ek olarak Kutsal Emanetler Dairesi‘ndeki eşyaların ise manevi değeri büyüktür. Yalnızca Türkiye’den değil, tüm İslam coğrafyasından ziyaretçi çeker.

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

Topkapı Sarayı


Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2019

Topkapı Sarayı giriş ücreti 72 Türk Lirası‘dır. Bu ücret karşılığında alınacak olan bilet, 4 büyük avludan oluşan Topkapı Sarayı Müzesi’ne standart bir ziyaret yapmanızı sağlar. Harem Dairesi, Aya İrini ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi yine Topkapı Sarayı sınırları içerisinde kalan diğer bölümleri kapsamaz.


Topkapı Sarayı Harem Dairesi Giriş Ücreti 2019

Topkapı Sarayı Harem Dairesi giriş ücreti 42 Türk Lirası‘dır. Harem ziyaretinde Müzekart geçerli değildir. Ziyaretçiler ekstra bilet alarak girmek durumundadır. Muhteşem Yüzyıl dizisinin yarattığı etki sonrasında çok sayıda ziyaretçi kabul etmeye başlayan Harem Dairesinde, birçok bölüm restorasyon sebebiyle kapalıdır.

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri 2019

Topkapı Sarayı ziyaret saatleri yaz ve kış sezonundaki yoğunluğa göre ayarlanmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği yaz sezonunda farklı, kışın farklı açılış/kapanış saatleri vardır.

Topkapı Sarayı Kış Sezonu Açılış Ve Kapanış Saatleri

30 Ekim – 15 Nisan arası 09:00 – 16:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 16:00 da kapanmaktadır

Topkapı Sarayı Yaz Sezonu Açılış Ve Kapanış Saatleri

15 Nisan – 30 Ekim arası 09:00 – 18:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 18:00 de kapanmaktadır

Topkapı Sarayı Hangi Gün Ziyarete Kapalı?

Topkapı Sarayı Salı Günleri ziyarete kapalıdır.

Topkapı Sarayında MüzeKart Geçerli Mi?

Topkapı Sarayı Ziyaretinde Müzekart Geçerlidir. Ancak Harem Dairesinine Müzekart ile Girilmez!


Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilgiler

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un Roma ve Bizans dönemlerinden kalan bir kültürün yansımasıdır. O zamanlar ismi Konstantinopolis olan İstanbul, defalarca düşmanlar tarafından kuşatıldığı ve kente gelen su kemerleri tahrip edildiği için, sarnıçlarda su depolama yoluna gidilmiştir.

Aylar süren kuşatmalarda, köstebek yuvası gibi oyulmuş olan şehrin yüzlerce sarnıcından su ihtiyacı giderilmiştir. Yerebatan Sarnıcı, Bizans Sarayı‘na su sağlamıştır ve bu sarnıçların en büyüğüdür. Ayasofya’yı yaptıran Justinian (Jüstinyen) tarafından M.S. 540‘lı yıllarda inşa ettirilmiştir.

Yerebatan Sarnıcı Müzesi

İstanbul Müzeleri giriş ücretleri

Yerebatan Sarnıcı


Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti 2019

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti, Türk vatandaşları için 10 TL, yabancı ziyaretçiler için ise 20 Türk Lirası‘dır. Müze Kart geçerli değildir. Yerebatan Sarnıcı sabah 9:00’dan itibaren ziyarete açıktır.


Yerebatan Sarayı Ziyaret Saatleri 2019

Yerebatan Sarnıcı sabah 9:00 ile akşam 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Bu konuda kesin bir tarih verilmemiş olsa da, yaz sezonunda, yani Nisan ayından Eylül ayına kadar 18:30‘a kadar açıktır.

Yerebatan Sarnıcı Hangi Gün Ziyarete Kapalı?

Yerebatan Sarnıcı haftanın her günü ziyarete açıktır. Kapalı olduğu bir gün yaz veya kış yoktur.

Yerebatan Sarnıcında Müzekart Geçerli Mi?

Hayır, Yerebatan Sarnıcı’na Müzekart ile Girilmez! Çünkü Turizm Bakanlığı değil, İBB tarafından işletilmektedir.


Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid‘in talimatı ile Balyan ailesi mimarları tarafından inşa edilmiştir. Boğazın en güzel noktalarından birinde, muhteşem bir manzara ile taçlandırılmış olan saray, 1856 yılında faaliyete geçmiştir.

Geleneksel saray olan Topkapı Sarayı‘nda 25 Padişah yaşamını sürdürmüş, son 6 padişah döneminde ise Dolmabahçe Sarayı, ana saray olarak kullanılmıştır. Avrupai bir üslupla inşa edilen saray, Neo-Klasik, Barok ve Osmanlı mimarisi izlerini taşımakta ve bu mimari üslupları zarif bir işçilikle bir potada eritmektedir.

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

Dolmabahçe Sarayı TBMM Milli Saraylar Müze

Dolmabahçe Sarayı


Dolmabahçe Sarayı Müzesi Giriş Ücreti 2019

Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti yalnızca Selamlık ziyareti için 60 Türk Lirası‘dır. Harem Dairesini de gezmek isterseniz (Camlı Köşk ve Saat Müzesi ile beraber) 40 TL karşılığında ekstra bilet alınması gerekmektedir. Ayrıca Saray Koleksiyonları Müzesi isimli bir sergi de vardır. Sergi giriş ücreti ücreti 20 TL’dir.


Dolmabahçe Sarayı Selamlık Bölümü Giriş Ücretleri 2019

Selamlık 60 TL (Tam) 30 TL (İndirimli)

Harem Dairesi – Camlı Köşk – Saat Müzesi Giriş Ücretleri 2019

Harem 40 TL (Tam) 20 TL (İndirimli)

Saray Koleksiyonları Müzesi Giriş Ücreti 2019

20 TL (Tam) 10 TL (İndirimli)

Selamlık – Harem – Camlı Köşk – Saat Müzesi Her Şey Dahil Bilet

90 TL (Tam) 45 TL (İndirimli)

Dolmabahçe Sarayı Ziyaret Saatleri 2019

Dolmabahçe Sarayı Selamlık ve Harem Dairesi 09:00 ile 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Diğer saray, köşk ve kasırlar 09:00 ile 17:00 saatleri arasında açıktır. Önce sarayı gezip, sonra diğer bölümlere geçmeniz önerilir.

Dolmabahçe Sarayı Hangi Günler Kapalı?

Dolmabahçe Sarayı, köşk ve kasırlar; Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalıdır.

Dolmabahçe Sarayında Müzekart Geçerli Mi?

Hayır Müzekart Geçerli Değildir! Dolmabahçe Sarayı TBMM Milli Saraylar Müdürlüğü tarafından işletilir.


Kariye Müzesi Hakkında Bilgiler

Kariye Müzesi, ilk kurulduğu dönemde İstanbul şehir surlarının dışındaydı. Papazların, keşişlerin ve dindarların hayattan soyutlanma ve kendini din işlerine verme üzerine yaşadıkları bir manastırdı. Manastır kompleksinden geriye, günümüzde sadece kilise bölümü kalmıştır.

Kariye Müzesi‘nin en büyük özelliği, eşine Ayasofya‘da bile rastlanmayacak kadar zengin bir Bizans Mozaik koleksiyonuna ev sahipliği yapmasıdır. Bu koleksiyon, sadece İstanbul veya Türkiye’nin değil; dünyanın en iyi korunmuş Orta Çağ Bizans Mozaik serisidir. Belki yalnızca Ravenna‘daki San Vitale Bazilikası ile kıyas kabul edebilir.

Kariye Müzesi

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

Kariye Müzesi


Kariye Müzesi Giriş Ücreti 2019

Kariye Müzesi’nin giriş ücreti 54 Türk Lirası‘dır. Kariye Müzesi’ne Müzekart ile giriş yapılabildiği için, Müzekart edinmeniz tavsiye edilir. Müzekart ile Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi başka müzeleri de 1 yıl içinde gezebilirsiniz.


Kariye Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Kariye Müzesi ziyaret saatleri 09:00 ile 16:30 saatleri arasındadır. Yaz aylarında 18:30‘a kadar açıktır.

Kariye Müzesi Hangi Gün Ziyarete Kapalı?

Kariye Müzesi, Çarşamba günleri ziyarete kapalıdır.

Kariye Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

Evet, Kariye Müzesi Müzekart ile ziyaret edilebilir.


Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında Bilgi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Kanuni Sultan Süleyman‘ın sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa‘nın şerefine inşa edilmiştir. İbrahim Paşa, Padişah’ın kardeşi Hatice Sultan ile burada yaşamıştır. Sonradan başka devlet görevlilerinin de ikamet ettiği saray, günümüzde müze haline gelmiştir.

Müze içerisinde Halifelikler döneminden, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden paha biçilemez Türk ve İslam eserleri bulunur. El yazması Kuran-ı Kerim’ler, yüzlerce yıllık halılar görülebilir. Cam, taş ve metal kıymetli objeler de bulunmaktadır.

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

İstanbul Müzeleri Türk Ve İslam Eserleri İbrahim Paşa Sarayı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti 2019

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi giriş ücreti 42 Türk Lirası‘dır.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Yaz Sezonu Açılış Ve Kapanış Saatleri

15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında

09:00 – 19:00

Kış Sezonu Açılış Ve Kapanış Saatleri

3 Ekim  ile 14 Nisan tarihleri arasında

09:00 – 17:00

Türk İslam Eserleri Müzesi Hangi Gün Kapalı?

Müze hem yazın, hem de kışın her gün ziyarete açıktır.

Türk Ve İslam Eserleri Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

Evet, Türk Ve İslam Eserleri Müzesinde Müzekart Geçerlidir.


İstanbul Arkeoloji Müzeleri Hakkında Bilgi

İstanbul Arkeoloji Müzesi, koleksiyon zenginliği bakımından dünyanın en büyük 5 arkeoloji müzesinden biridir. Dünyanın ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması Tableti, İskender Lahti gibi görkemli eserlerin yanısıra; paha biçilemez bir Yunan-Roma mirasını barındırır.

Arkeoloji Müzesi bünyesinde ayrıca Topkapı Sarayı kompleksinin en eski yapılarından olan, Fatih Sultan Mehmet dönemi yapısı Çinili Köşk de vardır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi


İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2019

İstanbul Arkeoloji Müzeleri giriş ücreti 36 Türk Lirası‘dır.


İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Yaz Sezonu Açılış Ve Kapanış Saatleri

15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında

09:00 – 19:00

Kış Sezonu Açılış Ve Kapanış Saatleri

3 Ekim  ile 14 Nisan tarihleri arasında

09:00 – 17:00

İstanbul Arkeoloji Müzesi Hangi Gün Kapalı?

İstanbul Arkeoloji Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul Arkeoloji Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

Evet, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Müzekart Geçerlidir.


İstanbul Modern Sanat Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul Modern Müzesi, Beyoğlu Semti sınırları içerisinde, Fındıklı tramvay durağı yakınında konumlanır. Yurt dışında örnekleri çok olduğu halde, Türkiye‘de hak ettiği değeri bulamamış olan modern sanatlar ile ilgili en iddialı müzedir.

İstanbul Modern’in içinde süreli sergiler ve güncel gösterimler olduğu gibi, Eczacıbaşı Sanat Koleksiyonu‘ndan oluşan kalıcı sergi de vardır. İstanbul Modern’de sanat eserlerini görmenin yanısıra, yeme-içme için de tercih edilecek Boğaz manzaralı nefis bir restoran bulunur.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Giriş Ücreti 2019

Yetişkinler için müze giriş ücreti 32 TL, öğrenciler, öğretmenler, emekliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar için indirimli bilet fiyatı 18 TL’dir. 10 kişi ve üzeri gruplar için de bir indirim yapılır. Grup ücreti kişi başı 25 TL olur.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar açılış saati sabah 10:00, kapanış saati ise akşam 18:00’dir. Perşembe günü (halk günü ve ücretsiz)  açılış saati sabah 10:00 kapanış saati ise akşam 20:00’dir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Hangi Gün Kapalı?

İstanbul Modern Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Hangi Gün Ücretsiz?

İstanbul Modern Müzesi Perşembe halk günüdür. Müze ücretsiz gezilebilir.

İstanbul Modern Sanat Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

Evet, İstanbul Modern Sanat Müzesini Müzekart+ ile yılda bir kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Müzeleri Modern Sanat Müzesi Tophane-Fındıklı-Karaköy

İstanbul Modern Sanat Müzesi


Rahmi Koç Müzesi Hakkında Bilgi

Rahmi Koç Müzesi, İstanbul’un Haliç kıyılarında; Hasköy semtinde konumlanır. Son yıllarda popülerliği artan Haliç çevresinde Fener, Balat gibi semtler ve Miniatürk gibi müzeler vardır. Rahmi Koç Müzesi ziyaretinizi bu bölgeler ile birleştirebilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi, Haliç kıyısındaki 19. Yüzyıl‘a (Geç Osmanlı Dönemi) tarihlenen Tersane ve Lengerhane (Çapa Fabrikası) binalarının yeniden restore edilmesinden meydana geldi. Türkiye’nin ilk endüstri müzesi olarak kabul edilir.

Koç Müzesi’nde eski radyolar, tren modelleri, buharlı lokomotif, tünel vagonu, nortaljik tramvay, denizaltı ve nostaljik vapur gibi eserler bulunur. Ayrıca ünlü markaların tedavülden kalkmış araçları da otomobil sergisi bölümünde görülebilir.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2019

Yetişkinler için müze giriş ücreti 18 TL, öğrenciler için ise 7 TL‘dir. Denizaltı Ziyareti ve Tekne Turları yetişkinler için 8 TL, öğrenciler için ise 5 TL‘dir.

Rahmi Koç Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Hafta İçi Ziyaret Saatleri (Salı’dan, Cuma’ya)

Salı gününden Cuma gününe kadar açılış saati sabah 10:00, kapanış saati ise akşam 17:00‘dir.

Haftasonu Ziyaret Saatleri (Cumartesi ve Pazar)

Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. (1 Ekim ile 31 Mart arası)

Ek Bilgi: 1 Nisan ile 30 Eylül arası 19:00‘a kadar açıktır.

Rahmi Koç Müzesi Hangi Gün Kapalı?

Rahmi Koç Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Rahmi Koç Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

Müzekart+ sahiplerine toplam ücret üzerinden %20 indirim uygulanır.

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul Müzeleri Rahmi M. Koç Müzesi Haliç Hasköy Ziyaret

Rahmi Koç Müzesi


Beyoğlu Pera Müzesi Hakkında Bilgiler

Pera Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu semtinde; İstiklal Caddesi‘nin paralel sokağında bulunur.. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kültür-sanat hizmeti sunmak için açılmıştır. Pera Müzesi, 19. Yüzyıl’dan kalma Bristol Oteli’nin dış cephesi korunarak yeniden inşa edilmesiyle 2005’te hizmete girdi.

Osmanlı’nın geç döneminde Grand Rue Pera olarak bilinen İstiklal‘de yabancı sefirler ve levantlar (Ticari, bürokratik v.b. sebeplerle Doğu’da bulunan Avrupalılar) yaşardı. Tarihi Bristol Oteli ilk olarak 1893 yılında, Pera Palas gibi otellerin olduğu Meşrutiyet Caddesi üzerine inşa edilmişti.

Pera Müzesi’nde süreli sergilerde fotoğraf ve resim sanatları ile ilgili sanat eserleri sergilenir. Bunun yanında müzenin kalıcı sanat koleksiyonu da vardır. Osman Hamdi Bey‘in meşhur Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu burada sergilenir.

Pera Müzesi Giriş Ücreti 2019

Yetişkinler için müze giriş ücreti 25 TL‘dir. İndirimli bilet alma hakkı olan 12 yaş üzeri öğrenciler, öğretim üyeleri, 60 yaş ve üstü vatandaşlar 10 TL bilet fiyatı öderler. 10 kişi ve üzeri gruplar için kişi başı 15 TL tahsil edilir.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri 2019

Pazartesi günleri müze ziyarete kapalıdır.

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi açılış saati sabah 10:00, kapanış saati ise akşam 19:00’dur.

Pazar günü ise açılış saati sabah 12:00, kapanış saati ise akşam 18:00’dir.

Uzun Cuma adı altında her Cuma günü müze saat 18:00 ve 22:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir.

Pera Müzesi Hangi Gün Kapalı?

Beyoğlu Pera Müzesi Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Pera Müzesi Hangi Gün Ücretsiz?

Pera Müzesinde Cuma halk günüdür. Müze ücretsiz gezilebilir.

Pera Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

Müzekart+ sahibi olanlar yılda bir defa Pera Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebilir, Artshop ve Pera Cafe gibi müze içi hizmetlerden %15 indirimden yararlanabilirler.

İstanbul Müze Giriş Ücretleri

İstanbul Müzeleri Beyoğlu İstiklal Caddesi Pera Müzesi

Beyoğlu Pera Müzesi


İstanbul Müzeleri Hakkında Bilgi Blog Yazısı by Serhat Engül

İstanbul Müze Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

0 Comments

Leave a Comment